Tisková zpráva k vernisáži na MSV Tisková zpráva k vernisáži na MSV Tisková zpráva k vernisáži na MSV Tisková zpráva k vernisáži na MSV Tisková zpráva k vernisáži na MSV


Nazdar!
 

BRNO  8. listopadu 2021 – Jedním z vizuálních zážitků putovní osvětové fotovýstavy Czech Industry Photo, kterou tento týden hostí Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, je umělecký snímek NAZDAR. Na tuto zavedenou přehlídku průmyslových fotografií ho poskytla Západočeská univerzita v Plzni jako ukázku toho, že český průmyslový design je světový a má perspektivu jej studovat. Až do pátku 12. listopadu si veřejnost bude moci vedle této fotografie prohlédnout více než dvacítku velkoformátových snímků roku 2020. Expozice Czech Industry Photo je situována v hale G1 na brněnském výstavišti.

Citát V. K. Nováka „Šperkem je vše, co za něj považujeme“ inspiroval Adélu Wiesenbergovou k vytvoření kolekce náhrdelníků a broží s názvem NAZDAR. Jako hlavní inspirační zdroj si studentka plzeňské umělecké Fakulty Ladislava Sutnara zvolila pro svou kolekci motivy sgrafit, které vytvořil její prapředek Alois Mudruňka počátkem 19. století na Sokolovně v obci Uhersko. Náhrdelníky a brože jsou zhotoveny z dřevěných dýh (jasanové a ebenové dřevo) v kombinaci s mosaznými detaily.

Šperky byly vystaveny v Galerii Marzee, která je jednou z největších galerií v Nizozemsku a zároveň největší galerií moderního šperku na světě. Autorka za tuto kolekci získala prestižní ocenění TALENTE PREIS 2017 na veletrhu v Mnichově. A čím se její tvorba natolik odlišovala? Její náhrdelníky nejsou jen klasickou ozdobou na krk, ale mnozí je vnímají spíše jako umělecký objekt. Zmíněné ocenění Adéla získala za vysokou technickou a uměleckou kvalitu. Překvapilo mě, že právě moje dílo porotu zaujalo. Nejde totiž o klasický šperk, jaké jsem viděla v rámci soutěžní prezentace u ostatních," uvedla Wiesenbergová. Během studia Adéla začala spolupracovat na společné značce WIŠUM} s Markétou Šumovou - modelka na snímku, s níž tvoří autorský šperk. Autorem této působivé fotografie je Tomáš Polák.

K fotovýstavě byl letos představen dvojjazyčný web www.czechindustryphoto.com, na kterém si veřejnost může prohlédnout všechny ročníky osvětové Czech Industry Photo výstavy.


CZECH INDUSTRY PHOTO:
Czech Industry Photo je putovní osvětová výstava, která odhaluje potenciál a skryté krásy českého průmyslu v rámci rozmanitých odvětví. Tato fotovýstava je unikátním projektem, který prostřednictvím vizuální komunikace prezentuje inovace a perspektivu zaměstnání v průmyslu. Zároveň zprostředkovává pohled na pracovní postupy, obory a profese ve výzkumu, vývoji, výrobě, v průmyslovém designu či transferu energií.