BLOG V. BLOG V. BLOG V. BLOG V. BLOG V.


TIKE - superlehlý beztyčkový cyklostan

Mají rády kempování a zkoumání světa na kole. Dvě sympatické blondýnky - Helena Záleská (27) s Petrou Krhutovou (26) se staly se svým cyklostanem dalšími výherkyněmi podnikatelského akcelerátoru Greenlight. A za svůj supernápad si oprávněně odnesly i cenu publika. A co jim bylo inspirací? Při cyklotoulkách jim totiž něco chybělo – a to stan, v němž by našly přes noc přístřeší a zároveň, do kterého by mohly ukrýt své luxusní bicykly a ochránit je tak před zcizením. A právě takový na trhu nenašly. Proto se rozhodly vytvořit jeho prototyp a pokusit se tak o štěstí v soutěži pro začínající podnikatele, jež organizuje ostravské Centrum podpory inovací při Vysoké škole báňské.

Inspirují je příběhy lidí, kteří cestují světem třeba v trabantu
Prestože holky nejsou žádné vyučené šičky, spíchly si první testovací verzi stanu samy z plachty na zahradní bazén. Druhou, již zdokonalenou mutaci ušila Helena z ložního prostěradla, aby mohly na úvodní prezentační (a zároveň i vyřazovací) schůzce odbornou porotu seznámit se základní konstrukcí. Jako tým naštěstí postoupily do finálového kola, na které si přivezly již patentovanou verzi cyklostanu, jež si mohli porotci i diváci soutěže osobně prohlédnout a vyzkoušet.

Když tyčky stanu zastoupí kostra bicyklů
Superlehkost složeného stanu o velikosti a váze zhruba dvou balíčků mouky je dosažena právě chybějícími tyčkami, jež spolehlivě zastoupí sama konstrukce bicyklů. Ty se v obrácené poloze upevní řidítky k zemi pomocí speciálních kolíků a proti pádu zajistí fixačními úchyty na bočnicích stanu. Vnitřní podsada s moskytiérou je ušita z velmi lehkého materiálu a bez problému se v ní vyspí dvě dospělé osoby. V rámci zdokonalování jejich inovace slečny nezapoměnly ani na úchyt pro lampičku, kapsičky na smartphone či možnost bezpečnostního uzamčení kol přímo k vnitřku stanu.

Další výzvou je prorazit na americký trh a více cestovat
Nápad Heleny a Petry zaujal hlavního investora soutěže natolik, že jim přislíbil svou osobní podporu při vstupu na americký trh. „Pokud se nám rozjezd podaří, tak bychom rády procestovaly USA na kolech a našim potenciálním klientům zprostředkovávali z cest vlastní dobrodružná videa s podtextem, že cestovaní nemusí nutně stát ranec,“ poodhalila trochu ze společné strategie Helena, jež ve svých 25 letech zvládla náročné zkoušky na vlakovou strojvůdkyni. Přestože obě slečny doporučují cyklistům v rámci socializace cestovat a stanovat ve větším počtu, do budoucna zvažují vytvořit variantu stanu i pro sólo cyklistu. „To je ale delší perspektiva. Nejprve si musíme nechat cyklostan otestovat a poté věříme, že jeho finální podobu představíme nejpozději začátkem roku 2018 všem našim příznivcům na vlastním eshopu,“ doplňuje plány Petra, vystudovaná geodetka, v současné době však pracující jako odborná konzultantka renomované farmaceutické firmy. Holky z Tike týmu mají nakročeno ke slibné budoucnosti. Již teď jim stojí za zády spousta sportovních nadšenců s palcem nahoru, kteří jsou připraveni jejich projekt v případě potřeby i zaspolufinancovat.


BLOG 24.3.2017 / Autor: Kateřina Škopková / Foto: #PROMOLIGA a #Tike