BLOG VIII. BLOG VIII. BLOG VIII. BLOG VIII. BLOG VIII.


Zravé dýchání bude mít na starost Dustee

Podnikatelský startup Dustee odjel z letošního ostravského Green Lightu s řadou ocenění. Jak taky - tato inovace se zaměřuje na monitoring čistoty ovzduší a prašnosti, což má na severní Moravě velký potenciál využitelnosti. A nejen tam. V zahraničí by o takové zařízení měly velký zájem už jen municipality, ale zde kromě několika startupů s nejasným produktem nikdo jiný na trhu není. Tým spoluzakladatelů složený z Nikoly, Ondřeje, Radima a Lukáše na jejím vývoji intenzivně pracuje již třetí měsíc. Jejich zařízení aktuálně prochází testovací a kalibrační fází. Oproti konkurenci tak mají náskok v kalibrovaných senzorech, predikci dat na základě strojového učení (= část umělé inteligence) i propojení na významnou neziskovou organizaci, která má sílu vyvinout tlak na města. V nejbližší době by se tito mladí pánové rádi vydali cestou vývoje zbrusu nových senzorů, které změří nejen prašnost, ale i přítomnost oxidu uhelnatého či aromatických plynů.

Když alergie nastartuje inovaci a poté i samotné podnikání…
Stěžejním iniciátorem celé myšlenky byl Nikola Carić, který se po přestěhování z Olomouce do Ostravy začal potýkat s respiračními problémy. Přemýšlel, jak proti znečištění bojovat, proto se stal ředitelem neziskové organizace Čisté Nebe. V této roli zjistil, že největším problémem (i výzvou zároveň) je bohužel nedostatečná informovanost občanů ohledně znečištění ovzduší a absence měřících zařízení. Těch pár přístrojů (které jsou již v provozu na rušných křižovatkách) má občas dosti zkreslená data, když snímaný bod například mine vícero kamiónů. Díky tomuto - a snad i Ondrovým předešlým pobytem v Soulu, kde pracoval v mezinárodní firmě a měl příležitost se na rozjezdu jednoho startupu podílet - se posléze zrodil nápad představit cenově dostupné měřící zařízení do každé rodiny, školky či na sportoviště.


Běžný měřák? Nikoli. Dustee jde ještě dál!
Dustee má za cíl každé domácnosti představit levný způsob měření prašnosti (ale i jiných hodnot, jako je teplota, vlhkost, UV index či přítomnost oxidu uhelnatého). To ocení zejména lidé z krizových skupin, rodiče dětí nebo kdokoli, kdo venku vykonává aerobní aktivity.  Zařízení Dustee bude nabízeno i městům s fixací například na pouliční osvětlení. Tímto způsobem bude možno získat hustou síť naměřených hodnot, které jsou nezbytné k přesné lokalizaci zdroje znečištění. Díky ní se tak může vyvinout tlak na příslušné město s žádostí o nápravu. A na základě takových dat bude rovněž možné přesně určit, kdy začne smogová situace, jak silná bude, jak dlouho bude trvat a kdy skončí. Dustee se stane i důležitým pomocníkem, inteligentním a integrovaným řešením pro chytré domácnosti. Pomocí smart sítě (a propojené komunikaci s ostatními zařízeními) bude možné tento měřící přístroj napojit na chytrou domácnost a dle toho regulovat větrání, zapnutí čističky vzduchu či stažení okenních rolet kvůli vysokému UV indexu. 

Bude Dustee jen spásou pro astmatiky nebo od něj můžeme čekat víc? 
Cílové skupiny jsou dvě - první klasičtí uživatelé jako astmatici, děti, sportovci - a druhou města. Do budoucna bude využití obrovské -  od lokalizace zdroje znečištění, nákupu nemovitostí na základě indexu dlouhodobých hodnot stavu ovzduší, přes zobrazování dat na informačních tabulích při vjezdu do měst. Naměřené hodnoty budou zároveň sloužit jako silný nástroj při vyvíjení tlaku na politiky a plánování dopravy. Dustee tak dává podnět pro „chytrá“ města se zobrazením naměřených dat v reálném čase. A pro jednotlivce bude obrovskou výhodou napojení Dustee na chytrou domácnost.

Jak bude zařízení fungovat v praxi a kolik bude stát?
Dustee se jen připojí do sítě a veškeré ukazatele se zobrazí na chytrých hodinkách. V telefonu pak zabliká upozornění na náledí, smogovou situaci nebo například vysoký UV index. Pokud nastane smogová situace a vy budete třeba v práci, chytrá okna se vám doma automaticky zavřou a spustí se čistička vzduchu. Při vysokém UV indexu se automaticky zatáhnou rolety, abyste nebyli vystaveni nadměrnému UV záření. Jen si představte všechny aplikace, které se díky Dustee budou dát vzájemně propojit. Už jen senzor oxidu uhelnatého (který je v každé novostavbě nyní povinný) je skvělá věc, která může někomu zachránit život jen proto, že s propojením na Dustee se v noci otevřou okna, aby se místnost vyvětrala. Tedy naprostá automatizace domácnosti řízena z mobilu. A cena? Snahou je srazit ji pod hranici 3.000 Kč.

Bez vizualizace a minimalizace by to v dnešní hi-tech době rozhodně nešlo…
O jak velké zařízení se vůbec jedná? Bude v podobě krabičky na okenní parapet nebo půjde o aplikaci ke stažení do chytrého mobilu či hodinek? „Přesné rozměry finálního zařízení nemáme, všechno je otázkou vývoje, na kterém pracujeme ve dne, v noci,“ upřesňuje spoluzakladatel startupu a další vývojář Radim. Dustee rozhodně nepřesáhne rozměry 200 x 150 x 100 mm. K zařízení je již dostupná aplikace, která snadno uživatele provede nastavením a případným napojením na chytrou domácnost, hodinky či cokoli dalšího.

České ovzduší bylo sice podnětem této inovace, ale i globální trh dýchá…
Jaké strategické úmysly má s tímto produktem tým kolem Nikoly v průběhu dalších 5 – 10 let? „Střední Evropa pro nás bude tím největším testem, abychom vychytali všechny verze zařízení. Následně máme v plánu expanzi na americký a nebo asijský trh, kde již máme několik rozjetých kontaktů, o které se můžeme opřít,“ upřesňuje týmový záměr Ondřej, softwarový inženýr Dustee a student posledního ročníku aplikované informatiky na VŠB-TU.

Nejchytřejší město v republice?
Do pěti let by tak zakladatelé tohoto startupu chtěli zajistit, aby jejich zařízení bylo běžně dostupné na trhu včetně široké servisní sítě a skvělé zákaznické podpory. Jejich plánem je rovněž soustředit se na další výzkum a z Ostravy tak udělat první chytré město v republice, které se detailně a systematicky zajímá o ovzduší. Do konce příštího roku tak budou mít obyvatelé Ostravy ve městě více senzorů, než má celá naše vlast dohromady! A ten největší vrchol/sen Dustee týmu? Vidět celosvětovou síť vlastních zařízení, která dokáží lokalizovat zdroje znečištění, s těmito daty pracovat a na základě strojového učení je i vyhodnotit a předpovědět další vývoj. V současné době již běží předobjednávky a oficiální rozjezd Dustee je naplánován na začátek letošní topné sezóny.

A čemu netradičnímu se tento ryze pánský tým ve volném čase věnuje?
„Co je to volný čas??,“ odpovídají nám s úsměvem hoši z Dustee :-)


BLOG 19.4.2018 / Autor: Kateřina Škopková / Foto: PROMOLIGA®, DUSTEE, CPI 
#PROMOLIGA   #DUSTEE